Tuning

Tuningen slangově nazýváme vzhledové nebo výkonnostní zlepšení nějakého stroje. My zde budeme mít na mysli samozřejmě tuning automobilový. Ale i v něm existuje hned několik tipů tuningu, které si postupně probereme.

Virtuální tuning

Designově upravený dopravní prostředek, většinou osobní auto, pomocí software (virtuálně – v nehmotné přítomnosti technologií) nazýváme virtuálním tuningem. Jednoduše řečeno: tuning auta se neprovádí fyzicky, nýbrž pouze na PC v grafickém programu (jako je například Adobe Photoshop nebo GIMP).

Adobe Photoshop je snad nejlepší grafický program pro virtuální tuning (VT), nabízí rozsáhlé možnosti úprav, snížení podvozku, profesionální zahlazení nečistot a stop po výměně nárazníků, bočních prahů, střešních sání apod. Pokročilí uživatelé jistě ocení schopnosti tohoto geniálního programu, pomocí kterých lze přidávat a implementovat například kompletní bodykit a odlesk laku.

Dalším softwarem pro virtuální tuning je GIMP. Ten je přeci jen malinko zaostalejší, za to jednodušší na manipulaci, a méně náročný zejména na operační paměť vašeho PC. Jeho nespornou výhodou oproti Adobe Photoshopu je cena, jde totiž o svobodnou multiplatformní aplikaci. Používání je tedy zdarma. I tak nám pro jednoduché úpravy (změna barvy vozu, pozadí, přidávání součástek, zatmavení skel) bohatě postačí. Oblíben je tak zejména u nenáročných uživatelů.

Tímto virtuálním způsobem lze na jednom autě pracovat řádově i desítky hodin, výsledek však stojí za to. Dnes se na internetu se pořádá také mnoho VT soutěží, kde spolu soupeří nadšenci z celého světa. Není proto od věci čas od času porovnat své výtvory s ostatními tunery a třeba se nechat inspirovat v dalším postupu.

Existuje také řada webových stránek s tutoriály, asi nejlepší inspirací a názorovými ukázkami jsou videotutoriály, kterých je například na Youtube celá řada. Pokud jste tedy fanoušek do aut a zároveň do tuningu, ale chybí vám finanční prostředky realizovat své sny, vyzkoušejte pro začátek tuning virtuální.